Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!

Odborníci upozorňují, že mladí lidé, kteří dětské domovy (DD) po dosažení zletilosti opouštějí, nejsou dostatečně připraveni na samostatný život, nedokáží se adekvátně integrovat do společnosti a často selhávají (drogová závislost, prostituce, krádeže). Téměř ze dne na den se ocitnou v tvrdém světě dospělých, kde se o sebe musí postarat samy, kde za ně najednou nikdo nic neudělá. Sami si musí sehnat práci, sami musí platit nájem, sami si musí navařit, vyprat si…

Jednu z forem pomoci pro tyto děti nyní nabízí občanské sdružení Peppermint ve spolupráci s  Hospodářskou komorou hl.m. Prahy. Po úspěšné realizaci projektu „Vzdělávací a motivační program pro uplatnění osob opouštějících dětské domovy na trhu práce v hlavním městě Praze“, který pomohl desítkám mladých lidí z Dětských domovů začlenit se po dovršení dospělosti do společnosti a hlavně – najít si práci, nyní Peppermint a HKP přicházejí s podobným projektem, který se ovšem soustředí na romskou komunitu mladistvých v DD.

Primárním cílem projektu „Vzdělávací a motivační program pro romské menšiny opouštějící dětské domovy s uplatněním na trhu práce v hlavním městě Praze“ je pomoci mladým Romům vybrat si správnou profesi, vystudovat nebo vyučit se jí a po dovršení dospělosti být co nejvíce připraven pro vstup za brány ústavu, ve kterém doposud žili.

„Projekt je postaven na co nejužší spolupráci mezi dětskými domovy a týmem odborných spolupracovníků, jenž se na projektu aktivně podílí. Společně vypracujeme učební osnovy a tematické plány, na základě kterých bude v každém z vybraných dětských domovů probíhat výuka s důrazem na praktická cvičení a hry. Chybět nebudou ani znalostní testy či otázky, jakožto výstupy z pravidelných vyučovacích hodin,“ říká manažer projektu Aleš Levý.

I romské děti čeká pobyt ve velice oblíbených „job klubech“. Jde o několikadenní tábory, které mladé lidi vyvedou mimo standardní prostředí, na které jsou zvyklí a kde prostřednictvím her a soutěží trénují svou připravenost na život mimo dětský domov.

„Aktivně a v časovém předstihu budeme pro naše frekventanty vyhledávat a oslovovat potenciální zaměstnavatele. Naší snahou přitom bude minimalizovat období mezi opuštěním prostředí dětského domova a nástupem do zaměstnání. S klienty projektu i jejich zaměstnavateli chceme minimálně po dobu zkušební lhůty udržovat kontakt. Odborní pracovníci projektu budou rovněž připraveni podat pomocnou ruku při řešení problémů s ubytováním, jednání s úřady atd.,“ zdůraznil Levý.

Do projektu se zatím zapojily tyto dětské domovy: DD Praha – Klánovice, DD Praha-Dolní Počernice, DD Ledce a DD Krompach.