cat-right

O patro výš

O patro výš

Celý život se přirozeně snažíme zdolávat nejrůznější překážky. Postoupit o stupínek nahoru, o patro výš. Snad nejvíc to můžeme pozorovat na našich dětech. První zvedání hlavičky a obrovské vypětí pro několikavteřinový pohled vpřed. První „pasení koníčků“ a viditelná radost z vlastních sil a pohledu na svět z „výšky“. První stání na vratkých nožičkách podél nábytku a důležitě nejistý výraz v obličeji z postavení na vlastních nohou…
Někdy se však přirozený běh času z nejrůznějších důvodů zadrhne či úplně přeruší. Náš dvanáctiletý Martin už několik pater úspěšně zdolal, včetně státní na vlastních nohou. Mohlo a mělo to pokračovat nerušeně dál, kdyby se mu do životní cesty nepostavila zákeřná nemoc. Martin na její následky ochrnul a je odkázaný na invalidní vozík.
Další postup o patro výš už Martin bez pomoci nezvládne. Proto jsme tu s projektem „O patro výš“ a věříme, že se k nám a hlavně k Martinovi přidáte i Vy.
Martina čeká přestup z prvního stupně základní školy na stupeň druhý. O patro výš se však nedostane bez speciální plošiny, která mu umožní překonat jedinou překážku v cestě vzhůru, schody. Bezbariérový přístup je stále na většině našich škol oblast science-fiction a plošiny jsou nad finanční možnosti školy, kde Martin úspěšně absolvoval první stupeň a se svými kamarády by se loučil velmi nerad.
Byli to právě jeho spolužáci, kteří jako první začali mezi sebou vybírat peníze na plošinu. Přidal se i učitelský sbor, ale celková částka 600tisíc korun byla v blízké budoucnosti tímto způsobem nedosažitelná. Selhala i snaha oslovit nejrůznější nadace. Instalace plošiny je brána jako zhodnocení budovy a to se neslučuje s činností neziskových organizací.
Martinův příběh se nakonec dostal až k nám. Peppermint o.s. se soustředí na konkrétní příběhy a samotné zhodnocení budovy bere jako významnou investici do budoucnosti školního zařízení. S pomocí Nadace Bariéry (200tis.), školy a sponzorů a s příspěvkem MČ Prahy 13 se Martin mohl dostat o patro výš. Dne 30.8.2011 byla slavnostně spuštěna plošina, která Martina vyveze o patro výš.

Spuštění se zúčastnili:
Šárka Kuželová – ředitelka o.s.Peppermint
Petr Vodsloň – ředitel školy
David Vodrážka – starosta MČ Prahy 13
Martina Navrátil s otcem
Zb.Pastrňák, V.Panocha – radní MČ Prahy 13
David Zelený – místostarosta MČ Prahy 13

Takových Martinů je však po celé naší zemi daleko víc a každý z nich má podle našeho názoru právo, mít alespoň možnost podívat se do vyšších pater. Proto vznikl projekt O patro výš, který si dal jediný cíl. Každý rok do jedné vybrané školy v ČR jednu plošinu pro tělesně postižené. Prostřednictvím charitativního koncertu pořádaného ve spolupráci s MČ Praha 13 máme možnost částečně nahradit tragicky přerušený přirozený běh věcí.

První koncert pořádáme 18. Ledna 2012. Přidejte se k nám a postupme společně O patro výš.

O.s. Peppermint


Foto: Deník/Lukáš Marek