cat-right

Plošina pro školáka je splacená, děkujeme koncertem

Plošina pro školáka je splacená, děkujeme koncertem

12.1.2012 – Dvanáctiletý Martin může dochodit základní školu se svými kamarády. Speciální bezbariérová plošina, kterou se podařilo nainstalovat za přispění dárců v září 2011 v jeho základní škole v ulici Mezi školami v Praze 13, už zůstane. Díky přispění generálního partnera Era (Poštovní spořitelny), dalších sponzorů a pomoci Martinových kamarádů se tak podařilo vytvořit zcela bezbariérovou státní školu v České republice. Právě dárcům je určený koncert, který připravuje nadace Peppermint.

Koncert, který dostal stejný název jako název charitativní akce na Martinovu podporu “O patro výš“ se bude konat ve středu 18. ledna v kulturním domě Mlejn ve Stodůlkách.

„Chceme oslavit to, že se podařila dobrá věc, ale zároveň upozornit na to, že jsme teprve na začátku. Starších budov, ve kterých jsou školy je u nás opravdu hodně, přitom všichni chceme, aby duševně zdravé děti mohly chodit do běžných škol se svými kamarády. “ říká Šárka Kuželová, ředitelka občanského sdružení Peppermint, které se věnuje společensky znevýhodněným dětem.

Na koncertu vystoupí od 19 hodin kromě dětí také zpěvačka Bára Basiková, nebo zpěváci Michal David a Jan Kalousek. Přítomni budou také děti z dětského domova Planá u Mariánských lázní nebo Vítek Soural, mladý čtrnáctiletý student místní školy, který vystupoval v New Yorku. Moderovat ho bude Patrik Hezucký.

Pomohli spolužáci, učitelé i veřejnost

Dvanáctiletý Martin ochrnul po těžké nemoci a pohybuje se pouze pomocí vozíku. Po absolvování I. stupně základní školy hrozilo, že bude muset pokračovat ve studiu v Jedličkově ústavu. V Praze totiž neexistovala škola vybavená speciální plošinou, která by ho posunula – skutečně i symbolicky – o patro výš, kde se nacházejí třídy II. stupně.

Zásluhou Martinových spolužáků, učitelského sboru, sponzorů, Městské části Prahy 13 a zapojení občanského sdružení Peppermint, které převzalo organizaci sbírky, se však podařilo získat 600 tisíc korun na vybudování plošiny. Výrazně také pomohla firma, která plošinu dodala – díky velké slevě a odkladu splátky tak mohl Martin nastoupit v září do šesté třídy ve své škole v ulici Mezi školami. Nemalou částku věnoval generální sponzor Era (Poštovní spořitelna), firmy Clanroy, Cozyconcept, Kasic či ASE.

„Staré základní školy jsou sice mnohdy rekonstruované, ale plošiny pro vozíčkáře v nich chybějí. Nikdo totiž nepředpokládá, že by některý z žáků mohl mít úraz nebo onemocnět a ochrnout jako Martin. Problémem je také to, že plošinu do škol bere legislativa jako zhodnocení budovy a neziskové organizace tak na její vybudování nepřispívají,“ vypočítává Šárka Kuželová a dodává ../„Chceme to zkusit změnit, ozvala se nám totiž další škola – tentokrát z Kutné Hory.“

 

Kontakt pro bližší informace:

Šárka Kuželová
Nadace a občanské sdružení Peppermint

Mobil: 602 468 882
Email: peppermint@peppermint-cz.cz

 


Foto: Deník/Lukáš Marek

Tisková zpráva ve formátu .doc ke stažení zde